Rozbory knih ke státní maturitě

Statní maturita má poněkud jiné požadavky na rozdíl od klasické školní, která jí předcházela. Novinkou státní maturity jsou rozbory zpracovaných děl, které vystřídaly čtenářské deníky.

U_libeňského_zámku,_gymnázium
commons.wikimedia.orgCC-BY-SA-3.0 – Tom Murphy VII
V podstatě je to takový detailnější čtenářský deník, jen je třeba uvést mnohem podobnější popis samotné knihy.  Musí obsahovat celou řadu informací se od samotného literárního útvaru přes formu vypravěče až po okolnosti vzniku díla a životopis samotného autora.

V rozborech knih je důležité nezapomenout na mnoho podstatných údajů, které by rozhodně měly obsahovat. Ideální je zakoupit si učebnici Maturita 201x od nakladatelství Didaktis, kde je vše přehledně rozepsané. Dále jsem pro vás připravili speciální tabulku dle požadavků v minulých letech, kde stačí jen vyplnit informace o díle a budete mít jistotu, že jste na nic nezapomněli (v případě, že se nezmění podmínky pro další rok). Soubor obsahuje 2 listy – prózu (modrá barva) a poezii (červená barva). Soubor ke stažení zde.

 

Kde stáhnout už hotové rozbory děl ?

Co si budeme nalhávat, mnoho studentů začne řešit maturitu nejdřív v březnu a sotva vůbec přečtou nějakou tu knihu, natož aby ztráceli poměrně hodně času tvorbou vlastních rozborů. Také ho můžete dostat za domácí úkol a vzpomenete si v neděli večer nebo se vám jen do něj nebude chtít. Vhodné jsou i jako inspirace pro vlastní rozbory! Pro tyto případy jsou zde stránky Rozbor-dila.cz, kde najdete stovky až tisíce hotových prací. Nějaké další si můžete také stáhnout na souvisejícím webu Studijni-svet.cz v tomto odkazu: www.studijni-svet.cz/priprava-na-maturitu-z-cj/. Balíček obsahuje dokonce i rozbory vytvořené podle předchozí tabulky ke stažení.

 

A co přípravné kurzy ?

Na přípravné kurzy je třeba si dát pozor, jelikož se rozhodně nevyplácí vybírat podle ceny, ale rozhodně podle referencí. Velice snadno se může stát, že bude kurz zkrátka k ničemu, takže není na škodu si pár stovek pro jistotu připlatit. V tomto ohledu doporučujeme například společnost Tutor. Nabízí kompletní přípravu na státní maturitu z češtiny – tedy na didaktický test, písemnou práci i ústní zkoušku.

 

Na co se zaměřit podle zkušeností studentů ?

Následující část je jen orientační, pořád záleží na daném profesorovi, jaké otázky jsou jeho oblíbenější – někteří vám třeba nechají prostor se rozpovídat o období kolem autora, jiní to berou jako zbytečné zdržování, jelikož na samotný rozbor je poměrně málo času a po chvíli hned zamíří přímo ke knize. Nejlepší je možnost se nechat vyzkoušet vaším zkoušejícím a zkusit si to tak na vlastní kůži.

 

Co určitě vědět u maturity:

  • Rok vydání
  • Druh, žánr a směr + hlavně vědět proč to tak je (často zazní otázka proč je dílo například román)
  • Vypravěč
  • Děj ( většinou velice stručně popsat, ale padnou i konkrétní a detailnější otázky – třeba ze které části knihy je ukázka)
  • Slovní zásoba + najít důkazy v ukázce
  • Co ovlivnilo autora vzhledem k danému dílu
  • Současníci spisovatele (případně uvést základní společné rysy a co je pro ně typické)
  • Vyjmenovat další díla autora
  • Reakce na dílo

Co většinou není třeba

  • Díla nebo život ostatních autorů
  • Společensko-historické pozadí ( umění, politika a společnost doby autora)


Další podobné články na webu:

error: Content is protected !!